Loova leidlikkusega edukalt tuleviku väljakutsetele vastu

Juuni alguses toimunud esimesel personalitöötajate inspiratsioonifestivalil esines teiste seas ka tuntud koolitaja Harald Lepisk, kes rääkis väga näitlikult ja elavalt sellest, kuidas loov leidlikkus aitab meil toime tulla kõigega — juhtugu mis tahes. Me teame kõik, et tänane maailm on pidevas ja väga kiires muutumises. Küll aga ei tea meist keegi, mis ootab järgmise kurvi taga.

Ja nii on vist olnud läbi aegade – meile tundub meie enda keeris kõige kiirem ja raputavam, kuid vaadates tagasi, siis näiteks juba Darwin rääkis sellest, et püsima jäävad need, kes suudavad kõige kiiremini kohaneda muutustega.

Kuidas aitab loov leidlikkus meil muutustega kohaneda? Mis üldse on loovus? Inspiratsioonifestivalil kirjeldas Harald loovust kui võimekust sünteesida võimalusi uudseteks ja kasulikeks lahendusteks.
Kuid soovitus “Ole loov!” tõmbab ilmselt päris paljudel peale käsipiduri ning soovitud lahendused tunduvad veelgi ilmvõimatumad ja kaugemad. Haraldi sõnul tulevad sellistes olukordades tihti mängu meie enda piiravad tõekspidamised. Pole olemas välist pidurit, see on vaid meie enda sees. Kindlasti tuleb igaühel meist kiiresti meelde mõni olukord, kus olid iseenda suurim pidurdaja — kas ma olen piisavalt hea ja mida mina üksi ikka mõjutada saan?

Tegelikult ongi see meie enda negatiivne sisekõne see, mis meie loovust tugevalt pidurdab. Sul istuks justkui üks saatan õla peal ning sisendaks negatiivset. Selle saatana eesmärk on sind tagasi hoida. Harald tõi oma esinemises suvise metafoorina välja ka sääse, kes kõigi oma kuue jala ja nõelaga imeb sinu loovenergiat. Mulle tundub, et sääsed pinisevadki alati valjemalt kui need putukad, kes meid ei sega ja pigem inspireerivad. Just seetõttu on pidurdav sisekõne palju kergemini kosta kui meid võimestav sisekõne. Meie ajule on justkui loomulikum leida väljapääsu ebasobivast olukorrast ehk olukorrast, mis paneb meid tundma ebamugavust. Kuidas aga pöörata oma pidurdav sisekõne võimestavaks sisekõneks, et ammutada sellest loovenergiat uute lahenduste elluviimiseks ja väljakutsetega edukalt toimetulekuks?

Kuidas saab vabandusest “Ma ei oska!” hoopis võimalusi täis küsimus “Kuidas saab?”. Haraldi sõnul on iga kohatud inimene justkui võimalus. Ja see mõte kõnetas mind väga. Me ei peagi kõike alati ise oskama ja teadma. Just selleks ongi oluline omada võrgustikku, kus iga inimene tähendab justkui veel ühte võimalust. Milliseid inimesi sooviksid sina enda ümber? Millised inimesed on need, kes sinu energiat röövivad? Millised inimesed sind inspireerivad? Kui teadlikult ja palju teed sa oma elus ruumi just nendele, kes sind inspireerivad ja võimestavat sisekõne pidama julgustavad?

Meid ümbritsevad inimesed saavad meid küll inspireerida, kuid liikumapanev jõud peab tulema meie enda seest. Kas oled vahel mõelnud, millist tüüpi reageerija sa oled? Kas sa oled ohver ja mõtled omaette, et miks sellised asjad vaid sinuga juhtuvad või oled justkui kangelane, kes avastab end kiirelt arutlemast, kuidas just sina aidata saaksid? Või oled üldse justkui purjetaja, kes läheb vooluga kaasa ja analüüsib, kas tegemist on üldse lahinguga, kuhu sina peaksid panustama? Tõenäoliselt suudad ennast erinevates elulistes olukordades suhestada kõigi kolmega. Aga mis on see parim viis? Nagu Harald oma esituses välja tõi, siis alati ei pea tingimata tegutsema. Ka “teadlikul molutamisel” on oma liikumapanev jõud, sest sellisest vaikusest tekivad ideed.

Selleks, et ideedest tegudeni jõuda, on tihti oluline teisi enda ümber kaasata. Koos jõuame kiiremini ja kaugemale. Selleks, et teisi enda ideega kaasa meelitada on üheks võimalikuks meetodiks lugude jutustamine. Sõna storytelling on täna väga populaarne ning seda kasutatakse väga erinevates eluvaldkondades. Harald jagas oma kuulajatega ka praktilist raamistikku, mis aitab jutustatud lugudele anda raami, mis neid veelgi võimestavamaks vormib. Mulle tundub, et storytelling on miski, mida võiks kasutada nii iseendale kui ka teistele lugude vestmiseks, et seeläbi nii ennast kui ka teisi inspireerida.
Loov leidlikkus on võti, et näha probleemides võimalusi ning tihti on nendeks võimalusteks teised inimesed meie ümber — seda tihti väga üllataval viisil. Seega andke loovusele võimalus ning vaadake kuhu see teid viib.


Artikli autor

Helen Pärli


Loe lisaks

Previous
Previous

Töölepingu seaduse 01.08.2022 muudatuste kogemuslood

Next
Next

Välismaalaste seaduse ja kõrgharidusseaduse muutmise seaduse eelnõu