Personaliinimesed tunnevad enim puudust juhi toetusest

PRESSITEADE

23.05.2023


Eesti personalijuhtimise aastauuringu eesmärk oli selgitada mis on praegu organisatsioonide personalitöö fookuseks; millised personaliteemad on suure tõenäosusega laual ka järgmisel aastal; millisena nähakse personalijuhtimise mainet ning milliseid valdkonna teenuseid ostetakse organisatsioonides kõige enam sisse.

“See aasta otsustasime uuringusse sisse tuua uusi vaateid, mis aitaks veelgi paremini tunnetada kohalikke HR teemasid, sh mis on need teenused, mida HR valdkonnas organisatsioonides sisse ostetakse; kas ja kuidas on muutunud tänases majanduskeskkonnas värbamismahud aga ka seda, mis valdkondades tunnetatakse kõige suuremat vajadust erialase arendamise järele” — Helo Tamme, EHRS president.

Fontese partner ja juhtivkonsultant Kadri Sooberg-Aettik lisab: „Ajal, mil maailm muutub kiiresti, vajame kõik teatud pidepunkte, et kaootilistes oludes teadlikumalt navigeerida. Käesolev uuring on siinkohal väärtuslik tööriist HR professionaalidele, kuid kindlasti ka juhtidele, kelle mõju inimeste värbamisel, arendamisel ja töötajakogemuse kujundamisel on võtmetähtsusega. Ka uuringu tulemused kinnitavad, et need teemad kuuluvad täna oluliste prioriteetide hulka. Seega loodan, et uuringu tulemused jõuavad nii HR inimeste kui kõikide juhtide lauale.“

Uuringu viis läbi Eesti HR Selts koostöös Fontesega kuu aja jooksul 15. märtsist 16. aprillini 2023. a. Uuringule vastas 369 valdkonna inimest üle Eesti, mida on 157 inimese ehk 42% võrra rohkem kui möödunud aastal. Tulemusi tutvustasime avalikkusele 19. mail Äripäevas, mille raames tähistasime ka rahvusvahelist personalijuhtimise päeva.

Uuringule vastas nii personalijuhte, personalitöötajad kui inimesi, kes tegelevad personalitööga muude ülesannete kõrvalt. Veerand vastanutest oli suurtest organisatsioonidest (500+ töötajat) ja viiendik väikestest organisatsioonidest (alla 50 töötaja). Enim oli vastajaid infotehnoloogia, tootmise ja kaubanduse valdkonnast ning avalikust sektorist.

Uuringust selgus:

  • Personalitöö fookuses on nagu möödunud aastalgi värbamine, töösuhted ja töötajakogemuse kujunundamine.

  • Sarnaselt 2022. aastale, arvavad personalitöötajad ka seekord, et nende prioriteet võiks lähitulevikus olla tööandja bränding, kuid tegelikkuses on sel aastal see aeg kulunud hoopiski töösuhetega tegelemisele.

  • Personalijuhtimise maine pole võrreldes möödunud aastaga märkimisväärselt muutunud. 56% vastanutest leiab, et personalijuhtimise maine on tema organisatsioonis viimase aasta jooksul tõusnud.

  • Kogenud personalijuhid tunnevad keskmisest enam, et nende panusel on otsene mõju organisatsiooni tulemustele.

  • 2/3 vastajatest ei ole aktiivselt tööd otsimas, kuid avatud kaaluma põnevaid väljakutseid. Uutele väljakutsetele on enam avatud nooremad ja väiksema kogemusega personalitöötajad.

  • HR analüütika on valdkond, milles tuntakse kõige suuremat vajadust teadmiste uuendamise järele.

  • Tänavu on 37% organisatsioonides värbamismahud tõusnud ja 24% organisatsioonides langenud. Kõige enam on värbamismahud tõusnud avalikus sektoris ja tootmises, langenud aga infotehnoloogia ja finatsteenuste valdkonnas.

  • Juhtide arendamine on valdkond, kus ostetakse kõige enam teenust sisse. Suurtes ettevõtetest ostetakse sisse keskmisest enam ka coachingu ja sourcingu teenust, väikeettevõtetes seevastu värbamise ning palga- ja puhkusearvestuse teenust.

  • Personalitöötajatel on korraga väga palju asju laual ja kõige enam tuntakse puudust juhtide toetusest. Avatud küsimuste vastustest jäi kõlama mõte, et üksi asju ei tee ning juhtkonna toetus on muudatuste elluviimiseks väga oluline. Tihti tunnevad personalitöötajad puudust ka mõttekaaslasest, kellega teemasid põrgatada, uusi lahendusi katsetada ja muudatusi ellu viia.

Uuringu valmimisele aitasid kaasa Helo Tamme ja Sirli Spelman Eesti HR Seltsist, Kadri Sooberg-Aettik Fontesest ning Foruse personalijuht Annika Tuulemäe.

Uuringuandmete kasutamisel palume viidata allikale: Eesti HR Seltsi ja Fontese Eesti personalijuhtimise aastauuring 2023.


LISAINFO

Kadri Sooberg-Aettik

Fontes
511 7571
kadri.sooberg-aettik@fontes.ee

Helo Tamme

Eesti HR Selts
5691 9924
helo@hrselts.ee


Previous
Previous

EHRS tuli välja liikmepakettidega organisatsioonidele

Next
Next

Eesti Targa Töö Ühing ja Eesti HR Selts aitavad muuta Eesti ettevõtteid pere- ja töötajasõbralikumaks