Rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõu

16. detsembril 2019 jõustus Euroopa Liidu vilepuhumist reguleeriv direktiiv (EL) 2019/1937, mille eesmärgiks on ühtlustada liikmesriikides rikkumisest teavitajate kaitset. Kuna Eesti õiguses puudub ühtne ja valdkonnaülene regulatsioon ja teavitaja kaitsega seonduv on sätestatud vaid teatud valdkondlikes eriseaduses, siis on justiitsministeeriumis välja töötatud rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõu ja see puudutab kõiki üle 50 töötajaga juriidilisi isikuid, kohalike omavalitsuste ametiasutusi, ametiasutuste hallatavaid asutusi ning kõiki riigiasutusi.

Uus seadus võimaldab rikkumisest teavitajal ehk nö „vilepuhujal“ teavitada turvaliselt läbi spetsiaalse teavituskanali töö juures aset leidnud seaduserikkumistest või tegevustest, mis ei ole otseselt seaduserikkumine, kuid on vastuolus õigusnormi eesmärgiga – nii ebaseaduslik tegevus kui tegevusetus. Teavituskanali valib iga organisatsioon ise, see võib olla nii e-posti aadress, telefoninumber või hoopis mõni veebipõhine lahendus. Näiteks on ISS-is juba aastaid olnud kasutusel globaalne vilepuhujate teavituskanal (nimetusega Speak Up), täpsemalt loe siit.

  • Euroopa Liidu direktiivi 2019/1937 leiad siit. Uue seaduse seletuskirjad leiate siit.

  • Justiitsministeeriumi poolt on koostatud ka video mis vilepuhuja seadust tutvustab, seda saad vaadata siit.

Seadus on kavandatud jõustuma 1. juunil 2022. aastal ja juriidilised isikud peavad asutusesisese teavituskanali looma hiljemalt 2023. aasta 17. detsembriks.


Artikli autor

Helina Pajussaar


Loe lisaks

Previous
Previous

Lapsepäevade taotlemine — esimesed ämbrid

Next
Next

Erinevus rikastab — neuroloogiline mitmekesisus