Eesti HR Selts

View Original

Kas uus inimene peaks sobima ametikohaga või ettevõttega?

Kas oled juhina tõdenud meeskonnaliiget ettevõttest ära saates, et juba tema värbamisel oli sul mingi sisetunne, mis tekitas kripeldust, kuid kuna seda tunnet oli raske ratsionaalseteks argumentideks sõnastada, lõid käega ja püüdsid ennast veenda, et see inimene õnnestub?

Kuidas seda õiget ära tunda ja veenduda, et võimalik match inimese, tema rolli, ambitsioonide ja organisatsiooni vahel on tugev? Ja et see inimene sobib ka sinu meeskonna ja sinu endaga?

Oskustest ainuüksi ei piisa, isiksus on ka määrav
Rahvusvahelise konsultatsioonifirma SHL andmetel on ainult 1/3 töötajate sobivus töökohaga hea, kuigi ¾-l on töö jaoks sobivad oskused. Järelikult on lisaks oskustele veel midagi, mis tagab õnnestumise ja seeläbi ka rahulolu töökohal. Väärtused, isiksuse omadused ja sobivus töökoha ja ettevõtte tempo, tööstiili ja toimimismudelitega on aspektid, millele liiga vähe tähelepanu pööratakse. Lõpuni pole võimalik muidugi kõike teoreetiliselt kriteeriumideks sõnastada, aga väga palju saab siiski ennetavalt ära teha. Näiteks lähteülesande sõnastamisel kirjeldada ära ka isiksuse omadused, mis on vajalikud teie ettevõttes mitte ainult ellujäämiseks vaid ka olemasolevate väljakutsete nautimiseks ja oodatud tulemuste saavutamiseks.

Lihtsalt „suhtlemisoskus“ ja „stressitaluvus“ värbamiskuulutuses ei ole piisav, kui neid omadusi pole seostatud konkreetse rolli eripära ja mõõdetavate kriteeriumidega. Näiteks kiiresti arenevas ettevõttes, kus kõik muutub käigupealt ja tempo on kõrge, tunneb rahulikku tempot ja reeglistatud keskkonda ning püsivate mängureeglite olemasolu vajav inimene ennast väga ebamugavalt. Olgugi, et ta ise arvas, et startup-is töötamine võiks olla põnev. Tekib vastastikune rahuolematus ja lõpuks on lahkuminek vältimatu. Või näiteks leidlik ja paindlikkust ning katsetamist armastav inimene, kes satub suurde kontserni, kus peab iga idee teostamiseks peab saama 4 kooskõlastust ja ka väikese parenduse elluviimine võtab nädala asemel aasta. Silmadest kaob sära juba paari kuuga ja suured väljakutsed, mis esialgu ahvatlesid, näivad mattuvat bürokraatia alla.

Õnneks on võimalik sobivust ettevõtte ja rolli tüübiga hinnata, kasutades isiksuse teste. Eespoolkirjeldatud kahte isiksuse tüüpi oleks olnud suhteliselt kerge kirjeldada näiteks OPQ Occupational Personality Questionnaire või WOPI Work Personality Inventory testi abil.

Kui sul tekkis huvi, küsi Fonteselt konsultatsiooni rolli ja inimese sobivuse lähteülesande koostamiseks, et panna kõigepealt lähteülesanne paika nii, et faktid, mis testidest välja tulevad, hakkaksid sulle kasulikku infot tootma. Siis saad ka kontrollida, kas sisetunne ja hindamistulemused langesid kokku!


Artikli autor

Piret Jamnes


See this gallery in the original post